Grin wydał pierwszą płytę „Gnosis”

Metalowa grupa Grin, której początki sięgają 1989 roku, wydała w dniu 16 listopada 2018 r. nakładem Deformeathing Production swój pierwszy duży album zatytułowany „Gnosis”. Muzyka zespołu to precyzyjny, techniczny thrash/death/groove metal inspirowany dokonaniami takich kapel jak Voivod, Coroner czy Mekong Delta. Przez skład Grin przewinęli się byli lub obecni członkowie takich grup jak Ghost (nie mylić z tym szwedzkim), Yattering, Blindead czy Trauma.


Na płytę „Gnosis” trafiło w sumie 11 utworów:
1. Prologue
2. Universal Antidote
3. Burnt by Life
4. Gnosis
5. Rust on My Fingers
6. Need to Be a Human
7. Eyes of the Creators
8. Simon Magus
9. Mental Hole
10. Turn Off My Brain
11. Even for a Moment

Zespół udostępnił do odsłuchu dwa utwory:

skład zespołu:
Marcin Borzęcki – gitara, wokal
Krzysztof Dobrowolski – gitara
Piotr Kawalerowski – gitara basowa
Jakub Przybylski – perkusja

Początki zespołu sięgają 1989 roku kiedy to w Sopocie powstaje grupa Major Smiss. Młodzi muzycy zainspirowani dokonaniami Coroner, Mekong Delta czy wczesnym Megadeth, już od pierwszych chwil swojej działalności zdobywają sympatię lokalnych fanów co owocuje wieloma koncertami w towarzystwie grup Hektor, Korba, Henear, Tyran czy Jaguar, a także występem na legendarnej Drrramie w Pruszczu Gdańskim oraz rok po roku wydawanymi kasetami demo „Czas życia, czas śmierci” i „Pain and darkness”, w których nagraniu uczestniczył obecny muzyk Against The Plagues – Wawrzyn Chyliński. Natomiast wydana w 1993 roku kaseta „Morze zła” otworzyła zespołowi drogę do wzięcia udziału w wielu prestiżowych wówczas imprezach takich jak Jarocin, Węgorzewo czy pre-Woodstock czyli Energia Sztuki. Kolejne demo „Wakacje w Silverland”, a w ślad za nim nagrany w 1995 materiał na pierwszą płytę, „D.Y.B.”, obok którego grupa nagrała „video – czołówkę” do Sopot Festiwal ’95 miała zapewnić zespołowi zasłużone miejsce w metalowym panteonie… Niestety chwilę potem Major Smiss przestaje istnieć.

Zdeterminowany lider i założyciel wspomnianego Major Smiss, Marcin Borzęcki postanawia wskrzesić swoje dzieło wraz z zupełnie nowymi muzykami oraz pod inną banderą. W ten oto sposób na początku 1996 roku powstaje grupa Grin. Intensywne próby oraz koncerty owocują w tym samym roku nagraniem w zaimprowizowanym studio pierwszej kasety demo. W miedzy czasie grupa popełnia jeszcze jedno reh – demo by wreszcie w roku 1998, niejako przecierając szlaki innym metalowym zespołom, wejść do gdańskiego Red Studio i pod czujnym okiem realizatora Piotra Łukaszewskiego zarejestrować w pełni profesjonalnie trzy nowe utwory składające się na trzecie demo „Psychosen” przynoszące zespołowi niemały rozgłos w prasie podziemnej, co znacznie przekłada się na częstotliwość koncertowania, zarówno u boku czołówki krajowej sceny, jak i zagranicznych zespołów Krabathor, Acheron czy Pandemia. Po kilku dość poważnych przymiarkach do nagrania debiutanckiego krążka pod koniec 2001 roku Grin rejestruje wreszcie materiał o wymownym tytule „Universal Antidote”, który niestety nigdy nie ukazuje się oficjalnie. Chwilę potem grupa przestaje istnieć.

Po dwunastu latach przerwy, bogatsi o nowe doświadczenia (Blindead, Trauma, Ghost, Hellborn) muzycy postanowili reaktywować Grin. W niemalże idealnym składzie jak przed laty zespół rozpoczął intensywne próby, koncerty (m.in. Drrrama 2015) oraz szlifowanie nowego materiału. „A scanner darkly” powstał na przełomie 2015/16 roku, a niecały rok później zostaje wydany oficjalnie dzięki Deformeathing Production. Pierwsza połowa roku 2017 minęła na intensywnej promocji „A Scanner Darkly”, która objęła nie tylko liczne koncerty w całym kraju, ale także wizyty w największych magazynach muzycznych oraz stacjach radiowych. Rok 2018 to prócz sporadycznych koncertów głównie realizacja nowego krążka. „Gnosis” bo taki nosi tytuł nowa płyta, zarejestrowany został w gdańskim studio Zakład Przetwórstwa Dźwięku. W roli realizatora i zarazem producenta ponownie wcielił się doskonały fachowiec Mateusz Machnikowski. Materiał ukazał się w listopadzie 2018 roku dzięki Deformeathing Production i wraz z premierą Grin wyruszy na trasę koncertową promującą album. Muzyka wykonywana przez zespół to wciąż bardzo techniczne granie, w którym to inspiracje wychodzą daleko poza death metalową stylistykę.