Posłuchaj „Absence” od Blindead na Spotify

Najnowszy album Blindead „Absence” trafi na półki sklepowe dopiero w środę 9 października, a nie w najbliższy piątek 4 października jak zapowiadano wcześniej. Jednak już teraz można posłuchać płyty w serwisie streamingowym Spotify! Z kolei 10 października koncertem w klubie B90 w Gdańsku zespół rozpocznie europejską trasę koncertową promującą album.

Na „Absence” gościnnie usłyszymy takich artystów jak Jerzy Mazzoll (klarnet basowy), Rafał Wawszkiewicz (saksofon), Daniel Sobiesiak (wiolonczela) i Dorota Górawska (skrzypce). Płyta powstawała w Polsce i We Włoszech, a za jej produkcję odpowiada

Tak jak i wcześniejsze wydawnictwa, nowa płyta Blindead jest concept albumem. Tematem przewodnim „Absence” są listy i wiadomości, które bohater albumu otrzymuje od najbliższych, zmarłych już osób. Opisują one retrospektywnie relacje z bohaterem i niosą ze sobą pośmiertne przemyślenia. Każdy z tych bliskich otrzymuje swojego zwierzęcego awatara oraz symbol konkretnego, opuszczonego miasta. Tytuły utworów, jak współrzędne grobów na cmentarzu (a3 – kwatera „a” rząd „3”), prowadzą przez kolejne przystanki i kolejne listy, składające się na Nieobecność, ale również na alternatywną nazwę albumu, którą odbiorca będzie musiał odgadnąć już sam.

Płyta „Absence” wzbogacona jest, tak w tekstach jak i we wkładce, poezją oraz cytatami takich osobistości jak Edgar Allan Poe, Balzac, Virginia Woolf, Kochanowski, czy Nietzsche, które stanowią jednocześnie wskazówkę, jak odczytać poszczególne utwory oraz całą płytę, która niesie ze sobą również ciekawy zwrot akcji.

blindead absence
Blindead – Absence:
1. a3
2. b6
3. s1
4. e5
5. n4
6. c7
7. e2
8. a7bsence

blindead
Blindead, fot. Oskar Szramka