Noweidzieodmorza.com

O tym, że Trójmiasto ma niezwykle silną scenę muzyczną wiadomo nie od dziś. Nie tylko jeśli chodzi o formacje z długim stażem i uznaniem na rynku muzycznym. Wywodzi się stąd mnóstwo młodych, obiecujących zespołów prezentujących prezentujących różne style i gatunki, od popu aż do najczarniejszych odmian metalu. Dlatego też należy zadbać, aby było o nich jak najgłośniej.

Z taką inicjatywą wyszedł portal noweidzieodmorza.com, który na co dzień zajmuje się promowaniem trójmiejskiej twórczości. Jednym z przejawów tej działalności jest organizowanie koncertów w miejscu o niesamowitym klimacie, czyli Królewskiej Fabryce Karabinów. To właśnie tam sympatycy dobrego grania mogą zobaczyć i usłyszeć na żywo kapele, o których czytali, poznając tym samym nowe, ciekawe brzmienia.

Noweidzieodmorza nie poprzestaje na tym i wydało płytę. To kompilacja utworów subiektywnie wybranych przez redaktorów portalu. A wybór ten jest ciekawy. Wśród 18 numerów aż 10 to nigdzie wcześniej niepublikowane kompozycje. Trzeba przyznać, że płyta jest dowodem na to, że mamy w Trójmieście świetnych instrumentalistów. Potrafią rozbujać w chilloutowym klimacie, jak np. Tundra czy Rawel. Miłośnicy delikatnych dźwięków i elektroniki w łagodnym wydaniu doszukają się tu jeszcze kilka podobnych, smakowitych kąsków. Na uwagę zasługują też romansujący z dupstepem Bubble Chamber, ich muzyka na naprawdę wysokim poziomie przekona nawet największego sceptyka takich klimatów.

Nie zabrakło też może nie najnowszego, bo dobrze znanego trójmiejskiej publiczności, ale znakomitego grania. Chodzi oczywiście o zespół Trupa Trupa, który z właściwym sobie cyrkowo-cmentarnym urokiem częstują kawałkiem dobrego rocka. Obok pojawia się zespół Ampacity, który jeszcze bardziej podkręca gitarowe brzmienie. Pozycja obowiązkowa dla fana gatunku. Odrobinę punka przynosi natomiast zespół Gówno, a uroczy, aksamitny wokal – Asia i Koty.

Nie sposób wymienić wszystkich wykonawców, ale jedno jest pewne – na tej składance tworzą piękną mozaikę. Płytę zdecydowanie można polecić, zarówno fanom metalu jak i elektroniki, ambitnego popu i prześmiewczego punka. Przede wszystkim płyta zaostrza apetyt na słuchanie nowych kapel i śledzenie ich poczynań. I oczywiście sprawdzanie, co nowego idzie od morza.

noweidzieodmorza
1. Langfurtka – Sekretuli
2. Tundra – Z daleka widok jest piękny
3. Rawel – Visions
4. Etamski + Małgorzata Penkalla – The Slip
5. Bubble Chamber – Supersaturated Vacuum
6. Gówno – Spowiedź umarłego
7. Wilk – Trup
8. J=J – Beep
9. Olbrzym i Kurdupel – Zielono mi
10. Stendek – Clap Clap
11. Emiter – Luftkurort II
12. Asia i Koty – Freeze
13. Calm The Fire – We’ll be fine
14. Jacaszek – White wind dance
15. Izes – No future
16. Trupa Trupa – Dei
17. Stefan Wesołowski – Frame
18. Ampacity – Ultima Hombre

Koncepcja i produkcja kompilacji: Jakub Knera
Okładka: Agata Królak
Tłumaczenia: Aleksandra Szkudłapska

Kompilacja w wersji na płycie CD powstała dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.