Wydawnictwo Iskra Cassettes zaczyna działalność

Iskra Cassettes to nowe wydawnictwo muzyczne powstałe w Gdańsku, które swoją siedzibę ma w jednej z hal na terenach postoczniowych, w pomieszczeniach byłej szatni i łaźni. Celem Iskry jest wydawanie unikalnych kaset magnetofonowych niezależnych artystów z całego świata.

10 stycznia 2023 r. o godzinie 10:00 ruszył sklep internetowy wydawnictwa pod adresem iskracassettes.com. Na początek do sprzedaży trafiły dwadzieścia cztery tytuły piętnastu zespołów pochodzących ze Szwecji, Belgii, Francji, Finlandii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Albanii i Niemiec.

Założyciele tak mówią o przyświecającej im filozofii wydawniczej: „(…) istotnym elementem jest dla nas oprawa graficzna kaset – nie chcemy reprodukować już istniejących okładek w formacie, do jakiego nie zostały stworzone. Każdą okładkę projektujemy indywidualnie, po konsultacjach i rozmowach z zespołami, a drukujemy je, stosując technikę risografii, dzięki czemu efekty za każdym razem są niepowtarzalne – nie istnieją dwa identyczne egzemplarze. Podobnie z oryginalnymi nadrukami na samych kasetach, które nanosimy za pomocą tampodruku. Nie korzystamy z gotowych szablonów, nie zamawiamy gotowych produktów u zewnętrznych firm, nadruki wykonywane są w niewielkich seriach przez jedną osobę, okładki wycinane ręcznie, a każda kaseta nagrywana na naszej własnej wieży ułożonej z szeregu magnetofonów Tascam.”

Iskra Cassettes tworzą cztery osoby – Edyta Krzyżanowska, Jarosław Kowal, Arkadiusz Hronowski i William Malcolm. Ich drogi skrzyżowały się wiele lat temu, dzięki szeroko zakrojonej aktywności związanej z muzyką alternatywną.

fot. facebook.com/iskracassettes