Dogs in Trees – To Be Forlorn/Iluzje

Gdyński projekt muzyczny. Niewiele można się o nich dowiedzieć. Nazwa przykuwa uwagę. Stylistyka gitar i elektroniki. Cold wave. Dwa nowe wydawnictwa z pierwszej połowy tego roku. To właśnie Dogs in Trees.

„To Be Forlorn” oraz „Iluzje” to albumy, dzięki którym możemy śledzić ewolucję projektu Dogs in Trees. Te drugie zdaniem wielu są bardziej spójne i jednolite, jednak „To Be Forlorn” bardziej przemawia do szerszego grona odbiorców.

Koneserzy tego typu dźwięków powinni być zadowoleni, lecz zdecydowanie nie jest to muzyka dla wszystkich. „To be Forlorn” wydaje się być „najbardziej dla ludzi” – utwory w ilości 6 sztuk interesują, a nawet wpadają w ucho (jak „Zalogowany czy „The Coil”). Płytę otwiera melancholijny, fortepianowy „The Summers”. Aranżacje na „To Be Forlorn” zdecydowanie nie nudzą, z racji tego, że każdy utwór niesie coś nowego, album jest przemyślany i pełen pomysłów. „Victims and Haters” to ponad osiem minut elektronicznego, delikatnego transu, natomiast „Driving Fear” w warstwie lirycznej nawiązuje do tematyki religijnej. Fani różnorodności narzekać więc nie mogą… Album zamyka „My spokojnie”, nieco udziwniona kompozycja dosłownie: tonąca w szumie wody. Podczas kiedy całe „To Be Forlorn” wypada wcale nieźle, „My spokojnie” nieco psuje pozytywne odczucia poprzednich 5 utworów.

Pozwolę sobie na nieco subiektywności – bardziej czuję klimat „Iluzji”. Materiał jest tu bardziej równomierny i stylistycznie spójny, wyraźnie nawiązujący do cold wave. Otwierające album „Summoning” jest dla mnie utworem perfekcyjnie „zimnym” i dopracowanym. Nie gorsze jest lekko fortepianowe „Limits”, ostatnia kompozycja na Epce – „Saturn-Mars-Kłos” odznacza się świetną aranżacją, jednak z całości wyłamuje się wokal. Może by tak bez niego… Pomimo to, myślę, że „Iluzje” to ciekawa kompilacja pomysłów i aranżacji.

Dogs in Trees na pewno intrygują, całość twórczości zespołu można porównać dzięki zapoznaniu się z poprzednimi wydawnictwami – „Winter Machine” oraz „Brzeziny”. Pomysł jest, możliwości są, potencjał także. Zobaczymy, co Psy pokażą w przyszłości.

To Be Forlorn:
1. Summers
2. Zalogowany
3. Ddriving Fear
4. The Coil
5. Victims And Haters
6. My Spokojnie

Iluzje:
01. Summoning
02. Limits
03. Saturn-Mars-Kłos

dogs in trees to be forlorn iluzje