Judy’s Funeral – Four Track Extended Play

Gdyńskie trio Judy’s Funeral nie ukrywa swoich fascynacji takimi gatunkami jak shoegaze, noise czy coldwave. Muzyka zawarta na „Four Track Extended Play” równie dobrze mogłaby powstać w szarych latach ’80, ale odnajduje się także w obecnej rzeczywistości. Pomimo tego, że z każdego billboardu, telewizora i komputera atakują nas wszystkie kolory tęczy, to otaczający nas świat nadal nie jest różowy. Zamiast babrać się w polityce i gospodarce, powróćmy jednak do najważniejszego, czyli muzyki.

Pierwszy utwór zawarty na krążku, „The Machine” to najbardziej melodyjna propozycja na „Four Track Extended Play”. Czuć smutek, nostalgię, zimno, ale i piosenkową aurę przebijającą gitarowy zgiełk. Zupełnie inny jest numer o enigmatycznym tytule „252”, który można uznać za instrumentalny przerywnik, a nie pełnoprawny kawałek. Dominuje tutaj noise, który wychodzi z delikatnego tła. Kolejny utwór „By Night” to ponura, ale stonowana piosenka z ciekawym motywem przewodnim i zawodzącymi dzwonami, w której prym wiedzie mroczny, nisko brzmiący wokal. Dzięki temu panowie z Judy’s Funeral uzyskali gotycki efekt, wyszło to niczym jakiś Bauhaus. W „Your Sorry Life” powracamy do szybszych temp i gitarowej jazdy. To krótki i treściwy numer, jednak wolę ich w tych momentach kiedy klimatycznie zwalniają. Zamykający EP-kę „Before You Fade Away” to 10 minutowy utwór, który snuje się powoli i oparty jest na hipnotyzującej sekcji rytmicznej. Oprócz gitarowych pejzaży nastrój budują tutaj też „kosmiczne” przeszkadzajki. To jeden z tych utworów, który mógłby równie dobrze zapętlony trwać 20 minut.

„Four Track Extended Play” z pewnością przypadnie do gustu ponurym duszom i miłośnikom muzyki alternatywnej sprzed trzech dekad. Nie jest to płyta na ciepłe dni, lepszy nastrój do jej odbioru pojawi się wraz z jesiennym chłodem. No ale w końcu czego spodziewać się po zespole, który nazywa się Judy’s Funeral?

judys funeral four track extended play
skład:
Filip Rojek – perkusja
Piotr Piórkowski – gitara basowa, gitara, wokal
Marcin Lewandowski – gitara basowa, gitara, wokal

1. The Machine
2. 252
3. By Night
4. Your Sorry Life
5. Before You Fade Away