Kiev Office – Zamenhofa

W przeciągu zaledwie pięciu lat swojego istnienia, grupa Kiev Office wydała 2 duże płyty i 2 Ep-ki. Ich kolejny krążek „Zamenhofa” jest podsumowaniem dotychczasowej działalności zespołu. Składają się na niego odrzuty, które nie trafiły na poprzednie wydawnictwa, utwory znane z pierwszej EP-ki i trzy nowe piosenki (w tym jedna w wersji zarówno koncertowej i studyjnej). Część ze staroci to już nawet nie granie w garażu, a wypociny zarejestrowane w pokoju lidera grupy Gorana.

Najlepiej oczywiście prezentują się piosenki nagrane w normalnym studiu, niż te na magnetofon w domu. Utwory zarejestrowane w 2008 roku w Long Train Studio mają bardzo zimnofalowy posmak. Chociaż nie tylko, takie „Uda Clinta Eastwooda” z Auto-Tunem na wokalu to zdecydowanie jajcarski i absurdalny klimat, chłodem na pewno nie wieje.

Najciekawsze w tym zestawieniu są jednak dla mnie premierowe piosenki. Pierwsza z nich, „Jerzy Pilch” to reprezentant bardziej przystępnego niż hałaśliwego oblicza Kiev Office, chociaż nie zabrakło tutaj wręcz noisowego fragmentu i zdecydowanie niepiosenkowej końcówki. Kolejny, obecny na krążku w wersji zarówno koncertowej i studyjnej „Bałtyk Nocą”, wyróżnia się melorecytacją i wpadającą w ucho melodią w refrenie. Ostatni z nowych utworów, „Six Six Six” to taki southern punk rock – zwrotka w średnim tempie romansująca ze stylem country i punkowa melodyka w refrenie. Dało to naprawdę interesujący efekt. Klimatu dodają tu jeszcze „anielskie” chórki w końcówce piosenki.

„Zamenhofa” to rzecz przede wszystkim dla miłośników twórczości Kiev Office. Tak jak w przypadku innych tego typu wydawnictw, także ten album należy traktować jako ciekawostkę i przeciętny odbiorca znać go nie musi. Chociaż z pewnością warto go przesłuchać dla nowych piosenek, które wskazują na obecny kierunek poszukiwań muzycznych tria.


skład:
Michał „Goran” Miegoń – wokal, gitara, gitara basowa, inne
Joanna Kucharska – gitara basowa, wokal
Krzysztof Wroński – perkusja
Magda Buller – perkusja (4,9,13)

01. Jerzy Pilch
02. Bałtyk Nocą
03. Archeolog
04. Fallen in Love
05. Uda Clinta Eastwooda
06. Six Six Six
07. Reportaż
08. Bernard i Borygo
09. Laurel
10. Za Mało
11. Uciekł w Niszę
12. Dance Through The End Of Night
13. Satelita
14. Bałtyk Nocą (Reprise)