Lipali – 3850

Informacje o nowym albumie Lipali pojawiały się już od zimy. Pierwotnie następca „Trio” z 2009 roku miał się ukazać na wiosnę, ale ostatecznie do sprzedaży trafił dopiero na początku października. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie premier tego roku i nie zawiodłem się, ale też niczym nie zaskoczyłem.

Płytę rozpoczynają singlowe „Pamiątki Z Masakry”, które doskonale reprezentują album i styl grupy. Nie brak tu ładnej, ale nie banalnej melodii, ostrego riffu i obok spokojnych, także mocniejszych, ale rozśpiewanych, przestrzennych partii wokalnych. Chociaż drugi utwór „Najgroźniejsze Zwierzę Świata” odbiega od tych patentów, zaskakuje za to lekkością i radosną rytmiką.

„3850” to bardzo przebojowa płyta, większość numerów nadaje się na single. Lipali mają niesamowity zmysł do tworzenia świetnych, przebojowych melodii. Ciężko wybrać najlepsze piosenki, z każdym kolejnym przesłuchaniem kolejne utwory zyskują na wartości. Jednak jeśli miałbym wskazywać swoich faworytów na następne single, będą to chwytliwy, ciągnący do przodu „Pasja I Skowyt” oraz najlepszy na płycie, opowiadający o trudach miłości, lekki muzycznie, balladowy utwór „Popioły”. Jest to zresztą jedna z najbardziej udanych piosenek w karierze Lipali.

Od strony tekstowej to bardzo osobista i nie godząca się z obecną rzeczywistością płyta. Oprócz piosenek podnoszących kwestie stosunków międzyludzkich, są tu też skierowane do dzieci i żony Lipy („Czy Chcesz, Czy Nie… (Moim Dzieciom)” i „Trudy”). Wokalista poświęca także uwagę wszelkiej maści znającym się na wszystkim celebrytom („Idol Młot”), politykom („Oburzeni” oraz najostrzejszy, także muzycznie „Wodzu Prowadź!”), znalazło się nawet miejsce na akcent meteorologiczny w utworze „Sztorm (Na Nowoporcką nutę)”.

Nie mam wątpliwości, że „3850” to płyta, która ugruntowuje pozycję Lipali i ich charakterystyczny styl. Nowy album niczym specjalnie nie zaskakuje, ale to dobra płyta, z dobrymi rockowymi piosenkami. Po prostu.

skład:
Tomasz „Lipa” Lipnicki – wokal, gitara
Adrian „Qlos” Kulik – gitara basowa
Łukasz „Luk” Jeleniewski – perkusja

01. Pamiątki Z Masakry
02. Najgroźniejsze Zwierzę Świata
03. Pasja I Skowyt
04. Trudy
05. Czy Chcesz, Czy Nie… (Moim Dzieciom)
06. Popioły
07. Idol Młot
08. Sztorm (Na Nowoporcką Nutę)
09. Oburzeni
10. Wodzu Prowadź!
11. Kropka