Logophonic – Little Pieces

Melancholii i nastrojowych dźwięków w Trójmieście ciąg dalszy. Powstały w 2011 roku duet Logophonic to kolejny po Czechoslovakia i Wojt i Vreen zespół eksplorujący krainę minimalizmu. Grupę, która ma już na koncie debiutancką EP-kę, tworzą Maciej Szkudlarek i Krzysztof Stachura. Ich muzyka opiera się na gitarze akustycznej i delikatnej elektronice.

Otwierające album „Little Pieces” utwory „Missing” i „One Chance” to nastrojowe piosenki przypominające wręcz te najspokojniejsze fragmenty twórczości Anathemy. Jednak żeby nie było nudno, panowie potrafią też zagrać energiczniej. W „This Is War” dominuje zadziorny klimat, z mocniejszym wokalem w stylu norweskiej Madrugady. W „Bitter Apples” próbowali za to połączyć oba sposoby i dodatkowo wyjść poza schemat prostej piosenki, jednak lepiej wychodzą im te utwory, w których nie kombinują za wiele. Poszukiwania i udziwnienia w muzyce Logophonic się nie sprawdzają, powodują zbyt wiele niepotrzebnego chaosu (wspomnę jeszcze burzący nastrój przester w „Petrol Puddle”).

Muszę przyznać, że ciężko jest mi jednoznacznie ocenić „Little Pieces”. Podoba mi się bardzo melancholijny nastrój, który jest podstawą ich muzyki. Duże brawa należą im się też za wokale – zarówno te spokojne, jak i mocniejsze. W takim graniu ciężko zatuszować niedoskonałości głosowe, a Logophonic wyszli z tej potyczki obronną ręką. Jednak próby kombinowania i wyjścia poza ramy prostej piosenki w ich wykonaniu zupełnie mnie nie przekonują. Zdecydowanie lepiej wychodzi im to sposobem zaprezentowanym w tytułowej piosence, gdzie pod koniec elektronika nieinwazyjnie wypiera gitarę.

logophonic little pieces
skład:
Maciej Szkudlarek – gitara, wokal
Krzysztof Stachura – gitara

1. Missing
2. One Chance
3. This Is War
4. Wings
5. Bitter Apples
6. Petrol Puddle
7. Stuck In Chairs
8. Little Pieces
9. Robot-like
10. USOL
11. Risking Structures