Loko – Breaking The Silence

Nazwa zespołu kojarzy się natychmiast z utworem „Loco” Coal Chamber. Zespół nie inspiruje się jakoś szczególnie grupą Deza Fafary, ale w nu metalowym nurcie siedzą głęboko. Ostatnio powraca moda na taką muzykę i kolejne zespoły przemycają sporo takiej stylistyki w swojej twórczości. Jak sobie poradziło z tym Loko?

Początek „Lock & Load” to typowe nu metalowe riffy, w które wplatane są przestrzenne gitary rodem z Alter Bridge. Brzmi to ciekawie i już wiadomo, że będą łączyć stare z nowym, nie zapominając o melodiach. Umiejętnie spajają ciężar z lżejszymi, piosenkowymi klimatami. Nie brakuje też w ich muzyce prostych, ale dobrych solówek. W zasadzie każdy utwór opiera się na podobnej stylistyce – mocne zwrotki, melodyjne refreny, do tego jakieś smaczki. Zespół potrafi dodać też elementy djentu („Little Man”) czy industrialu w stylu Roba Zombie („Let Go”).

Nie od dziś wiadomo, że w takiej muzyce bardzo ważne są umiejętności wokalisty. Piotr Orzechowski nie ma się czego wstydzić, wychodzi obronną ręką ze spotkania z mikrofonem. Momentami zbliża się do melodyjnej maniery Michała Gabryelczyka z Chassis, zresztą ten zespół (starszy okres twórczości) to dla Loko z pewnością spora inspiracja. Z kolei w mocniejszych partiach słychać też wpływ Jonathana Davisa z Korn i wszelkiej maści gardłowych krzykaczy. Co ciekawe, nawet growlując Piotr nie zapomina o melodiach.

„Breaking The Silence” to udany debiut, którego słucha się z przyjemnością i nie nudzi. Wręcz przeciwnie, ostrzy zęby na więcej, bo nie brakuje w muzyce Loko chwytliwych momentów i wpadających w ucho melodii. Czerpią garściami z twórczości innych zespołów, ale nie są ślepą kopią któregoś z nich. Nie każdy musi od pierwszej płyty grzeszyć własnym, charakterystycznym stylem. Na to przyjdzie jeszcze czas.

loko breaking the silence
skład:
Piotr Orzechowski – wokal, gitara
Karol Cieślarczyk – gitara
Konrad Piątkowski – gitara basowa
Kacper Cygański – perkusja

1. Lock & Load
2. Closing Eyes
3. Little Man
4. Lie
5. Czas
6. Fade
7. Gniew
8. Hate
9. Somebody
10. Let Go