Mechanism – Between The Words

Grupa Mechanism po obiecującej EPce „Prize For Every Sin” z 2012 roku wydała w końcu debiutancki album zatytułowany „Between The Words”. Panowie kolejny raz z niezwykłą pieczołowitością zadbali o wizualną oprawę płyty. Trzeba przyznać, że żadne jpg-i jeszcze długo nie zastąpią porządnej, fizyzcznej wkładki. Całość utrzymana jest w vintage’owym klimacie, a w digipacku schowana jest dodatkowo książeczka z tekstami i zdjęciami zespołu. Koncept graficzny opiera się na zderzeniu dwóch światów – obdrapana brama kontrastuje z meblami ze starego salonu i elegancko ubranymi muzykami.

Muzyczna strona „Between The Words” nie odstaje jakością od strony wizualnej. Brzmienie albumu jest pełne i przestrzenne, z przyjemnością się słucha tej produkcji. Mechanism kontynuuje progresywną ścieżkę obraną na EPce, zresztą cały jej program w nowych wersjach trafił także tutaj („15.3” doczekało się tutaj tytułu „Abused”). Cała płyta to pewna opowieść z chwilami oddechu w postaci krótkich przerywników, dzięki czemu każdy normalny utwór jest niczym kolejny rozdział książki. Jeśli muzyka potrafi poruszyć wyobraźnię, wzbogacić otaczającą przestrzeń, to w tym wypadku spełnia swoje zadanie. Tego grupie Mechanism z pewnością nie brakuje.

Trzeba przyznać, że Mechanism ma szczęście do wokalistów. Na początku śpiewał u nich Piotr Łuba (Fuzz), a w jego miejsce wszedł Rafał Stefanowski (Live Acoustic Sound, Succumb), który dysponuje mocnym, ale pełnym lekkości, melodyjnym głosem. Dzięki temu nie czuć, że zespół gra trochę bardziej skomplikowanie, a pomimo złożonej struktury utworów, ich główną osią jest dobra piosenka. Ta lekkość i przejrzystość była już wyraźna na EPce, to jeden z głównych wyróżników ich muzyki.

W przypadku muzyki progresywnej łatwo jest przeszarżować, ale grupie Mechanism na szczęście udaje się zachować równowagę między wirtuozerią, a melodyjnością. Album „Between The Words” daleki jest od banału, ale też nie męczy i z chęcią się do niego wraca. W ich muzyce czuć ducha twórczości Dream Theater i Tool. Fani takich dźwięków z pewnością znajdą w twórczości Mechanism coś dla siebie.

mechanism between the words
skład:
Rafał Stefanowski – wokal
Michał Cywiński – gitara
Kamil Chmielowiec – klawisze
Artur Olkowicz – gitara basowa
Adrian Łukaszewski – perkusja

1. I
2. All I See
3. III
4. Jump Into Flight
5. Prize For Every Sin
6. Between The Words
7. Abused
8. VIII
9. Countless Ways
10. X
11. Trapped