Mechanism – Prize For Every Sin

Debiutanckie wydawnictwo „Prize For Every Sin” grupy Mechanism to trzy, rozbudowane utwory dające w sumie ponad 20 minut progresywnej muzyki. Na szczęście członkowie zespołu nie próbują ścigać się w ilości granych dźwięków, słusznie przyjmując założenie, że nawet w tym gatunku potrzebny jest umiar. Odzwierciedleniem ich muzyki jest świetna okładka – z pozoru nagromadzenie takiej ilości szczegółów może przyprawić o oczopląs, jednak całość prezentuje się bardzo intrygująco i poukładanie. Duże brawa należą się też wokaliście grupy, Piotrowi Łubie. Posiada on mocny, momentami drapieżny głos, będący skrzyżowaniem Maynarda Jamesa Keenana z Tool i Layne’a Staleya z Alice in Chains.

Rozpoczynający całość tytułowy „Prize For Every Sin” to aż blisko 10 minut grania, ale świetny, charakterystyczny główny motyw utworu nie pozwala się nudzić. Numer jest bardzo dynamiczny, rwie do przodu niczym student na hasło „kebaby rozdają”. Chwyta mocą, ciężarem, szybkimi zagrywkami, ale i przestrzenią, zwolnieniami i świetnymi, budującymi napięcie pauzami.

Kolejny utwór „15.3” jest spokojniejszy i kojarzy się momentalnie z Toolem. Sporo tu „majnardowania” w wokalach, a instrumentaliści nie pozostają dłużni w inspirowaniu się słynnymi Amerykanami. Natomiast solówka oddala nas od tego klimatu. Jest oszczędna, wręcz „gilmourowska” i świetnie się to sprawdza. Można przy niej odlecieć wysoko w chmury.

Kończąca płytę skrócona wersja „Countless Ways” umiejętnie łączy spokojne i mocne momenty. Mechanism udowadnia tutaj, że mocne, chwytliwe motywy w ich twórczości to nie przypadek, tylko stały punkt programu. Z kolei piosenkowe, spokojniejsze fragmenty równie dobrze sprawdziłyby się w radiu.

Mechanism to kolejny po Anti Motivational Syndrome dobry zespół progresywny z Trójmiasta. Ciężko mi stwierdzić, który z nich jest lepszy. Co prawda muzyka to nie zawody, ale z chęcią porównałbym ich granie na wspólnym koncercie. Pod względem studyjnym obie formacje zasłużenie remisują.


Skład:
Piotr Łuba – wokal
Michał Cywiński – gitara
Radek Jarema – gitara basowa
Adrian Łukaszewski – perkusja

1. Prize For Every Sin
2. 15.3
3. Countless Ways (Short Version)