Medebor – Dark Eternal

Metalowi weterani z gdańskiej grupy Medebor dwudziestolecie swojego istnienia postanowili świętować w najlepszy dla zespołu muzycznego sposób – wydając nową płytę. „Dark Eternal” to dopiero ich trzeci, duży materiał, ale na szczęście tym razem nie trzeba było czekać na kolejny krążek blisko dekadę, która dzieliła debiutancki krążek „Phantasma” (1997) i „A Taste of Insanity” (2012).

Jak prezentuje się muzyka Medebor po tych dwudziestu latach? W dalszym ciągu panowie wierni są doom i gothic metalowi spod znaku wczesnego Tiamat czy Paradise Lost. Czyli nie brakuje powolnych, walcowatych riffów, klimatycznych melodyjek czy growlowanych i niskich wokali. Przede wszystkim różnicę czuć w produkcji materiału – teraz o wiele łatwiej o dobry sprzęt czy wykręcenie dobrego brzmienia, które w niczym nie ustępuje temu, co słyszymy z płyt tuzów gatunku. Dwadzieścia lat temu umysł przeciętnego metalowca pewnie nie byłby w stanie tego ogarnąć swoim umysłem. „Dark Eternal” kompletnie niczym nie zaskakuje, ale to nie zarzut, bo absolutnie nie tego od grupy Medebor powinno się oczekiwać. Ma być pajęczyna, siwo od kurzu i zatęchła piwnica z zardzewiałą kłódką. Tak też na szczęście jest.

Jeśli niczym kombatanci chcecie powspominać stare czasy pełne plakatów na mieście, wtorkowe Kwadraty, Medyki, Rude Koty czy Forteczne, to ten materiał z pewnością przypadnie wam do gustu. Chociaż może również i młodsze pokolenie, które nie miało szansy się na to załapać, znajdzie w muzyce Medebor coś wyjątkowego? Kiedy pięć lat temu recenzowałem poprzedni album Medebor „A Taste Of Insanity” napisałem, że „za kolejne dziesięć lat dalej będą robić swoje i dalej będą w podziemiu”. Na półmetku moje proroctwo się sprawdza, oby dalej szli tak jak idą swoją drogą, bo cóż im innego pozostaje? Ja na pewno posłucham ich kolejnej płyty i kolejny raz z przyjemnością wrócę do lat ’90 ubiegłego wieku.

skład:
Andrzej Bucikiewicz – wokal
Jarek Pieczonka – gitara
Maciej Boroś – gitara
Michał Kijewski – gitara basowa
Tadeusz Dobrzyński – perkusja

1. Forest of Deranged
2. Oblivion Came So Quiet
3. The Eve of Gehenna
4. Never to Be Forgotten
5. Pray Nightfall
6. Desolation Will Be Mine
7. Soul Dwells on Crimson Veil
8. In the Shrine of a Pale Moon