State Urge – What Comes Next?

State Urge po kilku miesiącach milczenia przypomina się nowym materiałem. Wiosną swoją premierę miał singiel i teledysk do transowego, kosmicznego wręcz „Illusion” i od tego czasu słuch o zapowiadanej na maj EP-ce zaginął. Na szczęście zanim na dobre opadł wakacyjny kurz, zespół podzielił się ze światem płytą „What Comes Next?”.

Album przynosi w sumie trzy rozbudowane kompozycje, w tym znane już „Illusion”. Po obejrzeniu klipu wizualizacje pojawiają się same przed oczami. Przy tym utworze można odpłynąć daleko, na drugi koniec wszechświata.

Początek pierwszej piosenki „Time Rush” nie zwiastuje niczego nowego dla znających twórczość State Urge. Zaczyna się spokojnym, klawiszowym wstępem, do którego po chwili dołączają gitara basowa i gilmourowy wokal Marcina Cieślika. Po chwili jednak następuje pierwsze zaskoczenie. Na pierwszy plan wychodzi bowiem naprawdę ciężka, przesterowana gitara. Głos wokalisty przechodzi w deklamację, dzięki czemu udziela się nieco psychodeliczny klimat.

Kończący album „All I Need” to przede wszystkim świetna, zapadająca od pierwszych sekund w ucho linia wokalna. Z czymś mi się kojarzy, tylko nie mogę sobie przypomnieć z czym. Utwór w typowy dla State Urge sposób długo się rozpędza by razić wreszcie podniosłym klimatem, przestrzenią solówek gitarowych i szaleńczą galopadą. Piosenka niespodziewanie się urywa i w brutalny sposób powracamy do rzeczywistości.

22 minuty z „What Comes Next?” mijają zdecydowanie za szybko. Poszczególne piosenki nie nudzą pomimo tego, że są długie i rozbudowane. Spora to zasługa częstych zmian tempa, klimatu i zastosowanych rozwiązań. Muzycy State Urge aż kipią od świetnych pomysłów. Jest to o tyle ciekawe, że obracają się w gatunku, który teoretycznie został wyeksploatowany dobrych kilkadziesiąt lat temu. Pomimo oczywistych naleciałości i trącenia myszką, State Urge jest niczym dobry schabowy z surówką i ziemniakami – zawsze smakuje i najmodniejsze nawet bio, eko sushi go nie wyprze z jadłospisu.

skład:
Marcin Bocheński – perkusja
Marcin Cieślik – gitara, wokal
Krystian Papiernik – gitara basowa
Michał Tarkowski – klawisze, syntezatory

01. Time Rush
02. Illusion
03. All I Need