The Shipyard – We Will Sea

Co powstanie z połączenia zimnej fali i klimatu Trójmiasta? Odpowiedzi już nie trzeba szukać, wystarczy posłuchać debiutanckiej płyty formacji The Shipyard, którą tworzą muzycy znani z takich grup jak Made in Poland, Kobiety, Kiev Office, Sound of Pixies czy Tymon & The Transistors.

Początek płyty jest zdecydowanie industrialny. „The Shipyard” aż kipi stocznią i robotniczym klimatem. Nasuwa on od razu skojarzenia z twórczością Nine Inch Nails. Charakteryzuje się podobną motoryką, riffowaniem, patentami wokalnymi i kompozycyjnymi. Kolejną naleciałością jest toolowy refren w „Fire Like Desire”. Sami muzycy fascynacji tym zespołem się nie wstydzą, tekst utworu zawiera fragment „Intension” słynnych Amerykanów.

Pozostałym utworom bliżej zdecydowanie do stylistyki zimno i nowofalowej. Z pewnością spora to zasługa lidera zespołu Piotra Pawłowskiego, który znany jest bardziej z istniejącego blisko 30 lat Made In Poland. Cieplej robi się za to w singlowym „Downtown 2012”, który przywołuje obrazy leniwego, słonecznego wieczoru rodem z okładki płyty. Podobnym klimatem cechuje się też kolejny, nirvanowy „Under The Apple Tree”.

„We Will Sea” to zdecydowanie udana, równa płyta. Nie było jeszcze w Trójmieście zespołu, który tak bardzo identyfikuje się z tutejszym krajobrazem i klimatem. Całe szczęście na albumie zabrakło Solidarności i publicystyki, bo obawiam się, że powstałaby niestrawna mieszanka. Pomimo zimnego, dość posępnego i smutnego jak opuszczona stocznia klimatu, The Shipyard swoją płytą dodało sporo oryginalnego kolorytu polskiej scenie alternatywnej.

Nie jest to jak szumnie zapowiadano debiut roku, ale na pewno to jedna z ciekawszych propozycji wydanych w ostatnim okresie nie tylko na trójmiejskim rynku. Do debiutu roku brakuje mi tu typowego przeboju, który byłby zapamiętany na lata. Żadna kompozycja tak bardzo się nie wybija. Kolejny zarzut to wokal Rafała Jurewicza, który jest zdecydowanie zbyt mało charakterystyczny i często zwyczajnie nudny.

skład:
Rafał Jurewicz – wokal
Michał Miegoń – gitara, wokal
Filip Gałązka – perkusja
Nela Gzowska – gitara
Piotr Pawłowski – gitara, gitara basowa, klawisze
Joanna Kucharska – wokal
Kasia Kliś – wokal

01. The Shipyard
02. Oyster Card
03. Free Fall
04. Music Is The Only Chance
05. Fire Like Desire
06. Downtown 2012
07. Under The Apple Tree
08. Między kobietą a mężczyzną
09. Cigaretto
10. Free Of Drugs