The Shipyard – Układ Sił/Wielki Hipnotyzer

24 sierpnia The Shipyard zajęli pierwsze miejsce podczas XII In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. 5 dni później, w dniu urodzin lidera Republiki, wydali singla „Układ Sił/Wielki Hipnotyzer” z zaprezentowanymi w trakcie konkursu dwoma piosenkami. Nie wiem jak wypadły inne zespoły, ale słuchając „stoczniowych” wersji utworów Republiki nie dziwię się decyzji jury.

Co ciekawe, nie znając twórczości Ciechowskiego i spółki, można by odnieść wrażenie, że to autorski materiał The Shipyard. Duży plus za to, że nie zdecydowali się na ograne już przez wszystkich klasyki, tylko wybrali mniej znane utwory. Do tego zachowali w nich swój wyraźny styl, obecny od samego początku w autorskim materiale. Nostalgia łączy się z energią, zimne niczym uśpiony stoczniowy dźwig dźwięki potrafią rozgrzać się jak stal na słońcu. Muzyka The Shipyard, tak jak i Republiki zakorzeniona jest w latach ’80, jednak nowe wersje brzmią świeżo, nie ma się wrażenia obcowania z muzycznym skansenem. Całe szczęście, że The Shipyard nie przekombinowali i duch Ciechowskiego unosi się wyraźnie.

„Układ Sił/Wielki Hipnotyzer” traktuję jednak bardziej jako ciekawostkę i próbę dotarcia do nowych słuchaczy niż pełnoprawną wizytówkę drugiej płyty The Shipyard. Na szczęście do trzech razy sztuka, dość singli – nagroda finansowa za wygrany konkurs na pewno przybliży dzień wydania nowego albumu Stoczniowców, na który czekam z niecierpliwością!

the shipyard uklad sil wielki hipnotyzer
skład:
Rafał Jurewicz – śpiew
Michał Miegoń – gitara, klawisze
Piotr Pawłowski – gitara basowa
Michał Młyniec – perkusja

1. Układ Sił
2. Wielki Hipnotyzer