The Brimstone Days (Gdynia, Desdemona 03-10-2013)

W czwartkowy wieczór w gdyńskim klubie Desdemona po raz kolejny w Polsce i drugi w Trójmieście zaprezentowało się szalone szwedzkie trio The Brimstone Days. Swoją muzyką, łącząc w sobie blues, rock & funky, udowodniają, że nie samym metalem Szwecja płynie. Ich muzyka to wybuchowa mieszanka inspirowana rock & roll’em lat ’60 i ’70. Określani są mianem najbardziej płodnego zespołu tego gatunku w swoim kraju.

Charyzmatyczny wokalista oraz gitarzysta solowy w jednym, grający solówki za głową w biegu i w locie, basista skaczący po scenie z gitarą oraz spajający wszystko perkusista, porwali przybyłą publiczność. Każdy kolejny kawałek rozluźniał atmosferę do tego stopnia, że już w połowie występu niemal każdy ruszał się w rytm i poza nim.

Nieprzerwanie od początku koncertu zespół emanował pozytywną energią. Kolejne numery zapowiadane w zabawny sposób zachęcały publiczność do jeszcze większej interakcji. Mimo niewielkiej frekwencji, moim zdaniem spowodowanej tylko i wyłącznie bardzo słabym rozpromowaniem koncertu, zespół dał z siebie 100 % energii grając w taki sposób, jak by dawał koncert na sporym festivalu. Ich mottem jest „Jesteśmy tu po to, żeby zmienić Twój dzień na lepsze”. Myślę, że każdy kto był wczoraj w Desdemonie, przytaknął by tej idei jako spełnionej. O jakości koncertu może świadczyć fakt, iż chyba każdy po ich występie zakupił płytę, sam kupiłem dwie, a jedną mi sprezentowano.

Koncertem w Gdyni The Brimstone Days rozpoczęli europejskie tour promujące najnowszy album „The Healer”. Ich poprzednie albumy to „We are the Brimstone Days” z 2010 oraz „On a monday too early to tell” z 2012 roku, który zawiera większość hitów zespołu, takich jak „I need Soul”.

Miejmy nadzieje, że ich muzyka przebije się przez mury kiczowatego rocka o treściach około miłosnych. Cytując Denzela Washingtona z filmu Mo better Blues mówiącego o prawdziwej muzyce – „What the world needs now…. is not another love song”. The Brimstone Days to czysty rock & roll, traktujący w lekko ironiczny sposób treści swoich piosenek, skupiając się na istocie tego gatunku, czyli pozytywnej energii i dobrej zabawie.

the brimstone days desdemona