Collapsed Tower – Unease

Collapsed Tower to nowy zespół Dariusza Słowikowskiego i Mateusza Reszki znanych z post / sludge metalowej grupy Salviction, która zakończyła działalność dwa lata temu i zostawiła za sobą dwa bardzo udane materiały – demówkę i pełnoprawną płytę „Grief​-​stricken”. Skład ich nowej kapeli zamyka Ada Dobrowolska, która do tej pory dała się poznać jako perkusistka grungowego Destructive Daisy.

Nie da się jednak ukryć, że to dwóch panów dominuje w tym zespole i to ich wizja przeważa szalę. Muzyka zawarta na płycie „Unease” to kontynuacja drogi jaką szło Salviction. Cechuje ją podobny mroczny i epicki klimat, chociaż nie jest aż tak depresyjny jak w przypadku tamtego zespołu. Podstawą jest oczywiście potężna, metalowa nawałnica, w której czuć przede wszystkim inspiracje mistrzami z Neurosis. Momentami można też się u nich doszukać zagrywek rodem z nowoczesnego blacku, w takim numerze jak „Trud” nasuwa mi się skojarzenie z krakowską Mgłą.

Kompletnie nie czuć, że Collapsed Tower tworzą tylko trzy osoby, niewielki skład osobowy nie wpływa w żaden sposób na zubożenie dźwięków. Za miks i mastering albumu odpowiada nie kto inny jak Haldor Grunberg, a ten pan zna się doskonale na swoim fachu. Nie wiem na ile to dobrze wykonana robota studyjna, a na ile faktycznie są w stanie tak zabrzmieć. Czy taka konfiguracja sprawdzi się w warunkach koncertowych? Trzeba będzie to zweryfikować, jeśli nadejdzie ku temu okazja. Natomiast biorąc pod uwagę ich dbałość o kwestie nagraniowe czy graficzne, mogę przypuszczać, że tylnej części ciała w tej materii też nie dadzą.

Collapsed Tower nagrali bardzo udany debiut. W momencie kiedy Blindead zawiesiło działalność, dobrze że Trójmiasto ma swojego przedstawiciela post metalowego rzemiosła. Bardzo lubię takie zespoły jak Obscure Sphinx, Moanaa czy Rosk więc „Unease” trafia idealnie w moje gusta. Pewnie będzie to jedna z moich ulubionych płyt tego roku, nie tylko w kategoriach trójmiejskich.

skład:
Dariusz Słowikowski – gitara, wokal
Mateusz Reszka – gitara basowa
Ada Dobrowolska – perkusja

1. Wrath
2. Krew
3. Czas
4. Mother
5. Trud
6. Gdzie indziej będzie tak samo
7. Zmora

strona internetowa: www.facebook.com/CollapsedTower