Last Grey Ocean – Last Grey Ocean

Last Grey Ocean hołdują amerykańskiej szkole melodyjnego metalu, w ich muzyce nie brakuje także progresywnych elementów. Ich twórczość można umieścić gdzieś między Five Finger Death Punch, a Trivium, momentami nawet słychać patenty Gojiry. Czyli sporo w ich muzyce nowoczesnej, metalowej ciężkości i groove’u, ale nie brakuje też rockowych melodii i przestrzeni. Podkreśla to głos Szymona Czarnowskiego, którego wokal mieści się między hardcorowym darciem mordy, a normalnym śpiewem. Momentami zbliża się nawet do maniery Jamesa Hetfielda z wiadomego zespołu.

Początek w postaci „Mind Illusion” opiera się na średnich tempach. Utwór charakteryzuję się sporą ilością zmian, zwolnień, cały aż kipi interesującymi rozwiązaniami, którymi nie powstydziłaby się Gojira gdyby grała lżej. „Facing The Wall” atakuje od samego początku ciężarem i wściekłością wokalisty. Z kolei w „Collateral Damage” panuje bardziej melodyjny i przestrzenny klimat. „Beneath The White Pillow” zawiera szybki riff w stylu nowego Slipknota, ale główny ton utworu nadają spokojniejsze, dość depresyjne części. „The Source” to jedyna ballada na płycie, która wokalnie przypomina klimat znany ze spokojnych utworów Illusion czy Machine Head. W zamykającym tę krótką płytę „Ashes Of World” wracamy do groove’u i porcji typowego dla Last Grey Ocean łojenia.

Z muzyką Last Grey Ocean trzeba się oswoić, bo nie chwyta od pierwszego przesłuchania. Jednak po kilku „przebiegach” zaczyna doceniać się pomysły zespołu – początkowo wydają się oklepane, ale po jakimś czasie wychodzi ich złożoność i ciekawe podejście do metalowego grania. Last Grey Ocean należy docenić także za brzmienie materiału – jest soczyste, przestrzenne i wyraziste. Muszę przyznać, że zaciekawiła mnie ta muzyka, która z jednej strony nie jest niczym nowym, ale jednak tworzy ze znanych wcześniej patentów nową jakość. Na pewno będę im się dalej przyglądał i czekam na koncerty!

last grey oceanskład:
Szymon Czarnowski – wokal
Adam Zawiślak – gitara
Grzegorz Globke – gitara
Maciej Kamiński – gitara basowa
Bartek Walczak – perkusja

1. Mind Illusion
2. Facing The Wall
3. Collateral Damage
4. Beneath The White Pillow
5. The Source
6. Ashes Of World