Lovers in Uniforms – Cudze Twarze

Lovers in Uniforms to istniejąca od 2010 r. grupa, która pomimo krótkiego stażu miała już okazję trafić na składankę „Offensywa” sygnowaną przez Piotra Stelmacha z radiowej Trójki. Słuchając ich pierwszego materiału „Cudze Twarze” nie ulega wątpliwości, że to nie był przypadek. Zresztą EP-ka zawiera nawet lepsze piosenki niż „The World” ze wspomnianej kompilacji.

Kochankowie w mundurach w udany sposób inspirują się m.in. zimną falą i muzyką elektroniczną lat ’80. Już od pierwszych numerów mocno udziela się klimat ich twórczości. To nieco kosmiczna, zimna muzyka, oparta na tajemniczych, klawiszowych motywach (momentami przywodzącymi stare filmy science fiction klasy B), z taneczną perkusją i wychodzącym na wierzch basem. Trzecia piosenka „Lesbian Room” przynosi za to inny, bardziej nastrojowy klimat. To stonowana, nostalgicznie się snująca ballada.

Album kończą dwie, najdłuższe zresztą, polskojęzyczne kompozycje. Niestety psują je partie wokalne, które są bardzo pretensjonalne i sprawiają wrażenie syndromu „nikt mnie nie rozumie emo hipstera”. Wokalista niebezpiecznie zbliża się tu do ciotowatej maniery Mietalla Walusia. W przypadku anglojęzycznych tekstów to nie przeszkadza, ale po polsku aż kłuje w uszy. Muzycznie to bardzo udane numery, wyróżniające się świetnymi melodyjkami i groovem („Kurtyna”), a w drugim wypadku przestrzenią i transowością („Cudze Twarze”).

Debiutancki materiał Lovers in Uniforms można podzielić na trzy części: pierwsze 2 piosenki to taneczne, kosmiczne granie. „Lesbian Rooms” i krótki przerywnik w postaci „…” to łagodniejsza część płyty, a zamykające utwory łączą w sobie obydwa klimaty. „Cudze Twarze” to udany debiut, zawierający interesującą muzykę, jednak polskie wokale mogliby sobie darować. Potencjał jest, zobaczymy co z tego dalej wyniknie.

skład:
Cezary Kujach – wokal, klawisze, gitara basowa
Mateusz „Steven” Miszkiewicz – perkusja
Krzysztof „Krzychu” Benkowski – gitara basowa, klawisze, gitara
Iwo Jacuniak – klawisze, wokal, gitara

1. Act Of Education
2. 1991
3. Lesbian Room
4. …
5. Kurtyna
6. Cudze Twarze