State Urge – Before The Dawn

Grupa State Urge nie próżnuje. Trójmiejscy uczniowie Pink Floyd i Archive uraczyli słuchaczy nowym singlem „Before The Dawn”, który oprócz utworu tytułowego zawiera także „Halucynacje” z repertuaru Republiki. Co ciekawe, druga piosenka zespołu Grzegorza Ciechowskiego nagrana została na żywo w Radiu Gdańsk w ramach koncertu z okazji 30. rocznicy wydania płyty „Nowe Sytuacje”.

„Before The Dawn” jest utworem do jakich State Urge przyzwyczaiło słuchaczy już wcześniej. Cechuje się kosmiczną przestrzenią i klimatem, oszczędną grą instrumentalistów, średnimi tempami i spokojnym wokalem Marcina Cieślika. Świetnie wypadły tutaj chórki w tle, które potrafią zapaść w pamięć i brzmieć w głowie jeszcze długo po przesłuchaniu.

Natomiast „Halucynacje” są zaskoczeniem. I to nie od strony wykonawczej. O to byłem spokojny, znam State Urge nie od dziś. Odcisnęli tutaj swoje piętno, zwolnili tempo i wydłużyli utwór prawie dwukrotnie. Dalej jednak czuć, że to Republika. Pierwszy raz miałem okazję usłyszeć ich w polskojęzycznym repertuarze. Początkowo brzmiało to dziwnie, jednak po chwili można było się przyzwyczaić do polskiego wokalu. Ciekawe jaki skutek dałoby to w ich autorskim materiale.

Ciężko ocenia się single – mało materiału, mało myśli, które można wstukać do edytora tekstu. Jednak State Urge nigdy za wiele, póki co jeszcze nie zawiedli i oby dalej trzymali wysoki poziom swoich utworów. Za singiel „Before The Dawn” warto zabrać się choćby dla samego utworu Republiki, a przy okazji zainteresować się autorską muzyką State Urge, w szczególności debiutanckim albumem „White Rock Experience”.

state urge before the dawnskład:
Marcin Bocheński – perkusja
Marcin Cieślik – gitara, wokal
Krystian Papiernik – gitara basowa
Michał Tarkowski – klawisze

1. Before The Dawn
2. Halucynacje