Milczenie Owiec – Niepokoje

Ponad 10 lat dzieli debiutancką płytę grupy Milczenie Owiec „Twarze” od jej następcy w postaci albumu „Niepokoje”. Przez ten czas sporo się u nich zmieniło, zdążyli się rozpaść i reaktywować, a ze starego składu została tylko wokalistka Ola Wysocka i gitarzysta Mateusz Sieńko. Zmieniła się także muzyka, jest bardziej rockowo niż numetalowo, z większą ilością przestrzeni, ale nie ma wątpliwości z kim mamy do czynienia. W 2005 roku było u nich bardziej wyczuwalne „kornowate” brzmienie, a obecnie znacznie bliżej im do post grungowej stylistyki, która wtedy nie wychodziła jeszcze na pierwszy plan.

Podstawą utworów Milczenia Owiec jest melodia i lekkość, praktycznie wszystkie piosenki zawarte na „Niepokojach” mogą z powodzeniem być puszczane w stacjach radiowych, w których można usłyszeć rockową muzykę. Nie bez powodu singlowa „Degradacja” dobrze radzi sobie w Turbo Topie Antyradia. Podobna była pod tym względem też pierwsza płyta, jednak „Niepokoje” są jeszcze bardziej piosenkowe i melodyjne, do tego pełno tutaj udanych solówek, których nie było na debiucie. Gitarzyści ciekawie bawią się swoimi instrumentami, świetnie wypadło chociażby otwierające płytę, instrumentalne „Niepokoje”. Nie jest to typowe intro, to pełnowartościowy utwór, który bardzo dobrze przygotowuje do odbioru reszty albumu.

Na „Niepokojach” nie zabrakło też coveru. Pierwsza płyta należała do Madonny i jej „Frozen”, tym razem Milczenie Owiec postawiło na „Zapytaj mnie czy cię kocham” Republiki. Utwór Ciechowskiego brzmi jak ich własny, bardzo dobrze poradzili sobie z jego interpretacją.

Niewątpliwym atutem zespołu jest wokalistka Ola Wysocka, która potrafi zaśpiewać zarówno mocno i drapieżnie, ale też bardziej zmysłowo. Śpiewa z ogromną lekkością, ma rozpoznawalny styl i bez niej zespół nie byłby taki sam. Razem z Mateuszem, który jest muzycznym „mózgiem” grupy, tworzy fundament Milczenia Owiec.

„Niepokoje” to udany powrót i cieszę się, że płyta mimo przeciwności w końcu się ukazała. Znam ich od czasów debiutu, od początku mieli głowę do dobrych piosenek i pomysł na siebie. Mam tylko nadzieję, że tym razem Owce nie zamilkną na kolejne 10 lat, a następną płytę zrobią znacznie szybciej. Tego zarówno im, jak i słuchaczom szczerze życzę!

milczenie owiec niepokojeskład:
Ola Wysocka – wokal
Mateusz Sieńko – gitara, programowanie
Hubert Koczergo – gitara
Łukasz Gajowniczek – gitara basowa
Maciek Szymborski – perkusja

01. Niepokoje
02. Cela
03. Degradacja
04. Przyjdą tu
05. Kokon
06. Ćma
07. Bunt
08. Niewiele
09. Zapytaj mnie czy cię kocham
10. Koma
11. To koniec
12. Mgła