Zwycięzcy zabawy „Płyta roku 2013 w Trójmieście”

Zakończyliśmy zabawę, w której wybieraliście najlepsze Waszym zdaniem rockowe płyty wydane w 2013 roku przez zespoły związane z Trójmiastem. Poniżej pierwsza dziesiątka, w nawiasie liczba otrzymanych głosów:

1. Bruno Światłocień – Czerń i Cień (449)

Tegoroczny zwycięzca to wejherowki zespół Bruno Światłocień, którego płyta to miks depresyjnych dźwięków łączących w sobie zimną falę, ambient, industrial, post punk i wszystko to, co mroczne i smutne. Gratulujemy! Zachęcamy też do przeczytania naszej recenzji płyty Bruno Światłocień „Czerń i Cień”.

2. Rum – Birbant (320)

Rum to folk metalowa załoga z Rumii, która śpiewa o piwie, przyrodzie, alkoholowym biesiadowaniu i… o jeszcze większej ilości piwa. Poniżej piosenka o piwie Specjal:

3. Gentleman! – Cinco De Mayo (191)

Wydana niedawno druga płyta Gentleman! zawiera pełen energii, melodyjny alternatywny rock z polskimi tekstami. Przeczytajcie naszą recenzję Gentleman! „Cinco De Mayo”.

4. Blindead – Absence (172)

Jeśli miałbym wybierać pierwsze miejsce w tym zestawieniu, to bez chwili zastanowienia wskazałbym na nich. Grupa Blindead dzięki najnowszej płycie dołączyła do ścisłej czołówki post metalu (jak na ironię mało tu metalu) i można o nich mówić jako o naszej dumie narodowej. „Absence” to klasa światowa, z powodzeniem można ich stawiać obok największych post metalowych/rockowych zespołów. Przeczytajcię naszą recenzję Blindead „Absence”.

5. Fosfor – Life In Flames (162)

Wejherowski Fosfor działa już od kilkunastu lat, ale dopiero niedawno zaczyna być o nich głośniej. New metal? Groove metal? Alternative metal? Jakkolwiek by nazwać ich styl, łączą melodie i ciężkie riffy przywodzące na myśl zespoły popularne w USA na przełomie wieków.

6. Repulsor – Trapped In A Nightmare (133)

Repulsor to świeża, thrash metalowa krew. Grają przewidywalnie, ale na tyle witalnie, że głowa sama zaczyna headbangować. Kiedy Metallica czy Slayer to już przyprószone siwizną stare dziady bez mocy z lat ’80, Repulsor udowadnia, że ta muzyka to domena młodych. Przeczytajcie naszą recenzję Repulsor „Trapped In A Nightmare”.

7. Hectic – Exist To Burn (86)

Płyta Hectic miała swoją premierę na samym początku stycznia, ale trafiła już do tegorocznego zestawienia. Zawartość krążka to nowoczesny, soczyście brzmiący, melodyjny death metal.

7. Naked Brown – Not So Bad (86)

Ex-equo z Hectic na siódmym miejscu znaleźli się panowie z Naked Brown grający połączenie stoner rocka i metalu w stylu Motorhead. Jednak to nie prosta łupanina, sporo w ich muzyce ciekawych smaczków i rozwiązań. Przeczytajcie naszą recenzję Naked Brown „Not So Bad”.

9. Ampacity – Encounter One (57)

Z pustyni do kosmosu? Czemu nie, Ampacity udowadnia, że można połączyć stoner i space rock. Ich debiutancki album to trzy rozbudowane kompozycje utrzymane w tym właśnie duchu. Przeczytajcie naszą recenzję Ampacity „Encounter One”.

10. Symphonic Theater of Dreams – Symphonic Tribute to Dream Theater (53)

Dziesiąte miejsce to najmniej rockowa rzecz w zestawieniu. W Gdańsku w ramach projektu studentów Akademii Muzycznej pod batutą Michała Mierzejewskiego – Symphonic Theater of Dreams, powstał symfoniczny hołd dla amerykańskiej grupy Dream Theater.

trojmiejska plyta roku 2013